trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Dijital Pazarlama Haberlerinde Bu Hafta: Dijital Reklamcılığın Önemi

Haftalık dijital pazarlama haberlerini ve analizlerini paylaştığımız blog serisinin bir yenisine daha hoş geldiniz. Bu hafta sizlerle dijital pazarda Türkiye analizlerini ve Türkiye’de hangi dijital pazarlama araçlarıyla işinizi büyütebileceğinizi anlatacağız. Bu yazımızda Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarından hangilerinde daha aktif olmanız gerektiğinden, hangi iletişim aracına öncelik vermeniz gerektiğine kadar ufak paylaşımlara yer verdik.  Makalemizde yer alan verilerin tamamı We Are Social 2020 analizlerine dayalı sonuçlardır. Hadi başlayalım!

Türkiye’de İnternet Kullanımı

Türkiye’de 62 milyon insan interneti aktif bir şekilde kullanıyor. İnternet kullanan 62 milyon insan arasından %89’luk bir bölüm, internet için akıllı telefonunu tercih ediyor. Masaüstü veya taşınabilir bilgisayarlarında internet kullanan kişiler ise %67’lik bir ortalamada.  İnternet kullanıcılarının %45’i tabletlerinden ve %7’si internet bağlantısı olan akıllı TV gibi cihazları da tercih ediyor.

Türkiye’de mobil internet kullanan aktif kullanıcı sayısı ise 58,2 milyon. Yani, internet kullanıcılarının %93’ü internete akıllı telefonlarıyla erişiyor. Bu internet kullanıcıların bir gün içinde akıllı telefonlarıyla internette geçirdiği süre ise ortalama 4 saat.

Türkiye’de Sosyal Medya’nın ve Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Ülkemizde 54 milyon aktif sosyal medya kullanıcı bulunuyor. 54 milyon aktif kullanıcı ülke nüfusunun %64’üne eşittir. Yani ülkemizde bulunan insanların toplamının yarısından fazlası sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Ayrıca sosyal medya kullanıcıların %99’u sosyal medya platformlarında gezinmek için telefonlarını tercih ediyor.

Bu durum sosyal medyayı en hızlı büyüyen reklam mecrası yapıyor. Böylelikle sosyal medya platformları, reklam yönetimi uygulamalarıyla milyonlarca insana erişiyor. Her geçen yıl daha fazla kullanıcıya erişen sosyal medya platformları, kendi platformları içerisinde ve dışarısında kullanılabilen reklamlar ile işletmelerin ve markaların hedef kitlelerine ulaşabilmelerine imkan sağlıyor. Sadece 2019 Nisan ayı ve 2020 Ocak ayı arasındaki 6 aylık dönem incelendiğinde sosyal medya kullanan kullanıcı sayısının 2,2 milyon arttığını gözlemliyoruz. Günümüzde doğru reklam yönetimi ve pazarlama kampanyalarıyla sosyal medya araçlarını kullanarak isminizi duyurmamak neredeyse imkansız.

En çok tercih edilen 5 sosyal medya platformu ise Youtube, Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest.  16 ile 64 yaş aralığında bulunan internet kullanıcılarının yeni bir markayı keşfetme yöntemleriyle ilgili veriler incelendiğinde, mevcut kitlenin yeni bir markadan;

  • %43 arama motoru reklamları,
  • %42 TV reklamları,
  • %40 sosyal medya reklamları,
  • %34 ürün ya da markanın web sitesi,
  • %33 tablet veya telefon uygulaması reklamları,
  • %33 ağızdan ağıza yani VOMM Marketing pazarlama,
  • %31 sosyal medya yorumları,
  • %28 web sitelerindeki banner reklamları

yollarıyla haberdar olduğu gözlemlenmiştir.

2020 verilerine göre Türkiye'de sosyal medya kullanımı

Türkiye’de Facebook Reklamları ve Etkisi

Türkiye’de 37 milyondan fazla Facebook kullanıcısı reklamlarla etkileşime giriyor. Genel veriler incelendiğinde Türkiye’de Facebook reklamları ile ilgilenen kullanıcıların %36,1’ini kadınlar, %63,9’unu ise erkekler oluşturuyor. Facebook reklamları ile ilgilenen kullanıcıların %98,2’si cep telefonlarını, %1,8’i sadece taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarlarını, %13,9’u hem bilgisayarlarını hem akıllı telefonlarını, %84,3’ü ise sadece cep telefonlarını kullanarak Facebook platformunu kullanıyor.

Bu veriler incelendiğinde sosyal medya reklamlarının hem bilgisayarlara hem akıllı telefonlara göre ayarlamanın önemi ortaya çıkıyor. Facebook reklamlarını kullanarak marka bilinirliğini artırmak ya da kendini tanıtmak isteyen işletmelerin reklam kampanyalarını ve reklam bütçelerini hedefledikleri kitlenin verilerini iyice analiz ederek oluşturması ve A/B testlerini uygulayarak kendilerine en uygun kampanyaları bulması bu verilerle beraber daha da kolaylaşıyor. Örneğin; yeni bir markasınız ve markanızı tanıtmak için Facebook reklamlarından yararlanmayı düşünüyorsanız, markanızın hitap ettiği hedef kitleyi belirlerken Facebook’a hangi araçları kullanarak giriş yaptıklarını da araştırmalı ve reklamlarınızı bu verilere göre geliştirmelisiniz. Eğer sosyal medya yönetimi için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışıyorsanız, işbirliği içerisinde olduğunuz ajansın bütçenizi nasıl kontrol ettiğini raporlamasını isteyebilirsiniz.

Türkiye’de Instagram Reklamları ve Etkisi

2020 yılı için incelenen verilere göre 2020 yılınan başından 9.aya kadar 38 milyon Instagram kullanıcısına Instagram reklamları gösterildi. Instagram reklamları gösterilen kullanıcıların %57’si 13 yaş üzerinde ve %42,1’i kadın, %57,9’u ise erkeklerden oluştuğu gözlemlendi. Instagram’ın diğer plaformlarla kıyaslandığında daha fazla görsele dayalı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak Instagram reklamları için görselin kalitesi, ana belirleyici unsurların başında geliyor. Gösterilen reklamların çoğunun 13 yaş üzerinde bir kitleye gösterişmiş olması, bu görsellerin günümüz trendlerine uyan ve ilgi çekici içerikler sunmak zorunda olduğunu anlatmaya yetiyor.

Kısacası, Instagram reklamları kullanarak marka bilinirliğini artırmak isteyen işletmelerin çarpıcı ve hedef kitlesine uygun tasarımlar üretmesi gerekiyor. Tasarımların yanı sıra görsellerin içeriklerinin de Instagram algoritmasına uygun olması ve Instagram reklamları şartlarını karşılaması işletmenizin zaman ve para kaybetmesini önlemenin bir yoludur. Sosyal medya yönetimi için dijital pazarlama ajanslarıyla çalışmayı tercih eden işletmelerin kullanılan reklamları incelemeleri veya düzenli bilgi istemeleri, süreci takip etmek için gereklidir.

Türkiye’de Dijital Reklamcılık Etkisi

We Are Social araştırmalarına göre 2019 yılında Türkiye’de yayınlanan dijital reklamlara toplamda 2,28 milyar USD harcandı. Harcanan dijital reklam bütçesinde 855 milyon USD arama motoru reklamlarına, 424 milyon USD sosyal medya reklamlarına ve 280 milyon USD ise video reklamlarına harcandı.  Bu veriler göz önünde bulundurduğunda en çok rekabet gören dijital reklam alanının arama motoru reklamları olduğu ve ardından da sosyal medya reklamlarının geldiği rahatlıkla görünür.

İyi bir reklam kampanyası oluşturmak için hedef kitlenizin kim olduğunu ve nerelerde ne kadar vakit harcadıklarını bilmeniz gerekir. Başarılı bir dijital reklam kampanyası oluşturmanın ana unsurları hedef kitle belirlenmesinden geçer.  Dijital reklamlarınız için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışıyorsanız, ajans tarafından yapılan hareketlerin doğruluğunu size anlatmalarını isteyebilirsiniz. Liberyus Dijital Medya Ajansı olarak, bütün analizleri ve raporları düzenli olarak müşterilerimize iletiyor ve bu analizler sonucu yapılması gereken iyileştirmeleri belirliyoruz.  Hedeflerinize ulaşmanız için bütçenize uygun en doğru çözümleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bu haftaki dijital pazarlama haberlerinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Her hafta yeni bir konuyla sizlerle olmaya devam ediyoruz. Bir önceki dijital pazarlama haberlerimizi okumak için blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere!