trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Dijital Pazarlama Haberlerinde Bu Hafta: Pandeminin İnternete Etkisi

Pandemi dönemi, dijital dünyada bir yoğunluğa sebep oldu ve 2020 yılıyla birlikte teknoloji, yeni bir çağ başlattı. Pandemi döneminde dünyanın her yerinde evlerinde durmak zorunda kalan birçok insan sosyal medya platformlarına ve dijital dünyanın içinde var olan videolara, yazılara ve konuşmalara dahil olmaya başladı veya daha sık kullanmaya başladı.

Pandemi döneminde dijital dünyaya olan ilgi artışını gözlemleyen iş bulutu Domo ise veriler, reklam tıklamaları, sosyal medyadaki tepkileri, paylaşımları, işlemleri ve akış içeriğinde olan etkileşimleri inceledi. Bu veriler işletmeler ve dijital medya ajansları için değerli olabilecek birçok bilgiyi ortaya çıkardı.

Verilere göre Nisan 2020’de internet kullanan kişi sayısı 4.57 milyar kişiye ulaşarak Ocak 2019’a göre %6 oranında artış gösterdi. “Data Never Sleeps”  projesiyle veriler sunan Domo, son analiz sonuçlarında kullanıcıların her dakika hangi dijital platformlarda ne kadar etkileşime geçtiğini açıkladı. Bu verileri kullanarak bağlantı kurmanın yeni yollarını, işlerinizi geliştirmek için doğru araçları ve doğru platformları bulabilirsiniz.

Facebook Etkileşimleri

Süreci detaylıca takip eden Domo’nun analiz sonuçlarına göre bu dönemde Facebook’da dakika başına 147,000 fotoğraf yükleniyor. Ayrıca her dakika 150,000 gönderi paylaşılıyor.

Instagram Reklamları

Özellikle son geliştirmeleriyle Instagram’ın sadece sosyal medya platformu olmaktan çıktığı inkar edilemez bir gerçek. Domo’ya göre Instagram üzerinden verilen reklamlar dakikada 138,889 tıklama aldı.

Mobil Uygulamalar

Herkesin evde vakit geçirmeye başladığı dönemde daha da fazla ilgi görmeye başlayan mobil uygulamalara dakikada 3,805 dolar harcandı.

Online Alışveriş

Pandemi sürecinde internet kullanıcılarının online alışverişe harcadığı miktar dakikada 1,000,000 dolar olarak yansıdı.

Youtube Çekimleri

Artık bir arama motoru olarak kabul edilen Youtube’da kullanıcılar dakikada yaklaşık olarak 500 saatlik video yüklüyor.

Bu veriler global analizlerin ortalamaları alınarak oluşturulmuştur. Biz bu haftanın dijital pazarlama haberlerinde bu verilerin sadece bir kısmına değineceğiz. Verilerin tamamını görmek için Domo’nun Data Never Sleeps 8.0 versiyonuna bakabilirsiniz. İşiniz için en doğru verileri analiz ederek hangi platformda ne gibi değişimler yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Haftaya yine güncel bilgileri sizinle paylaşacağız. Bir sonraki hafta görüşmek üzere!