Ara
Close this search box.
anasayfa-others-icon

Dunning-Kruger Etkisi’nin Dijital Pazarlamada Evrimleşmesi

Öz değerlendirmelerde kişilikle ilgili bazı yanlış düşüncelere sahip olunması normaldir. Kişinin kendiyle alakalı bilerek yaptığı yanlış değerlendirmelerin bilişsel olarak tanımı vardır. Dunning-Kruger Etkisi; insanların belirli bir alanda çok az bilgiye sahip olmalarına rağmen yeteneklerini abarttıkları, bilişsel sistemlerinde sistematik olarak rasyonellikten sapmalarına denir. Bu bilişsel önyargı, adını sosyal psikolog olan David Dunning ve Justin Kruger tarafından almıştır. Duygusal zeka, sosyal beceri ve entelektüel yetenek alanlarında gözlemlenebilmektedir. Dunning-Kruger Etkisi dijital pazarlamaya da yansıyarak tüketiciler ve pazarlamacılar tarafından kullanılmaktadır.

 

Belirli alanda daha az yeteneği olan insanlar, yetkinliklerini abartmaya daha yatkın olmaktadır. Daha yetkin olanlar ise yeteneklerini az olarak tanımlamaktadır. Bu önyargılar ile az yetkinlikleri olan kişilerde hata yapma olasılığı, yetkinliği yüksek olanların kendilerine güven duymada eksiklik yaşamaları olağandır. Dunning-Kruger Etkisi, zeka yeterlilik testi olmayıp herkesi etkileyen bir bilişsel yargıdır. Bilişsel yargı olması nedeniyle tek bir alana değil, birçok yetenek yelpazesinden görülebilmektedir. Tıp, siyaset, reklam, psikoloji, sosyal medya ve eğitim gibi alanlarda insanlar bu etkiyi gösterebilir. Bu gibi ciddi alanlarda Dunning-Kruger Etkisi şirketlerin ve kişilerin bilgi seviyelerini ve yeteneklerini doğru değerlendirmedikleri için taktiksel, davranışsal ve stratejik hatalara yol açmaktadır. Özellikle çevrimiçi platformlarda sosyal medya ve dijital pazarlama üzerinde etkisi vardır. Bilgi eksikliği olan kişiler sosyal medya üzerinden belirli konular hakkında abartı, yanlış veya yanıltıcı bilgiler verebilmektedir.

Sosyal medyanın bu denli güçlü olduğu bir dönemde yanlış bilgilerin yayılmasına ve olumsuz etkilere sebep olmaması için bize ulaşabilirsiniz. Dijital medya üzerinde bilgisi olmayan şirketler etkileşim ve hedef kitle ulaşımı becerilerini abartarak etkisiz reklamlara neden olur. Dunning-Kruger Etkisi satın alımı, çevrimiçi davranışı, karar mekanizmasını ve çevrimiçi verileri etkileyebilmektedir. Kişisel bilgileri koruma ve gizlilik konusunda yeteneklerini abartan bir çalışan verileri tehlikeye atacak riskli çalışmalar yapabilir. Hem hedef kitle yanlış satın alma kararı verebilir hem de şirketler kaynak israfı yaparak yanlış reklam çıkabilmektedirler. Verilerinizi korurken modern tasarımlarla markanızın itibar inşasını birlikte yapalım. Dunning-Kruger Etkisi’nde marka itibarı ve hedef kitlenin marka sadakatinde olumsuz etkiler oluşmaktadır. Dunning-Kruger Etkisi’nin farkında olan şirketler çevrimiçi bilgilerin güvenilirliğini araştırarak daha etkili kampanyalara imza atar. Bizler de hedef kitleyi analiz ederek, doğru bilgiler paylaşarak güven ve sadakat inşa ediyoruz. Genel olarak dijital pazarlamada etkili olacak reklamları çıkabilmek için Dunning-Kruger Etkisi’ni göz önünde bulundurarak projelerimize hayat veriyoruz. Markanın dijital ortamlarda etkili olması için bilgi ve becerilerle donatarak sadakat zinciri oluşturuyoruz.

 

Bu etkinin farkında olan şirketler ve kişiler için beceri abartılmasını önlemeye çalışarak projeyi canlandırıyoruz. Müşterilerimiz için iç görüye sahip, açık fikirli, bilginin güvenilirliğini sorgulayarak ve bilgide eksikliği kabul ederek öğrenmeye açığız. Şirketlerin ve bireylerin dijital pazarlamada başarılı olması için uzmanlar tarafından yardım almasını öneriyoruz.

Öne Çıkan İçerikler