trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

E-Ticaret Siteleri Nasıl Değerlendirilir?

Web siteleri karşılaştırılmasında sitenin bilinirliği, güvenliği, tasarımı ve rekabetçilik etmenleri olarak dört kategoride ele alınır. Bir web sitesinin başarılı sayılması için bilgi servisinin kalitesi, kullandığı sistem kaynaklarının düşüklüğü, tasarım kalitesi ve siteden faydalanma kriterleri yardımıyla değerlendirilebilir.

İnternet ortamında satış yapan bir web sitesinde bulunması gereken özellikler şu şekildedir.

  • Tasarım
  • Müşteri Hizmetleri
  • Gizlilik/Güvenlik
  • Bilgilendirme
  • Erişim Kolaylığı
  • Kişiselleştirme

Başarılı bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken özellikleri; doğru konumlandırma, kolay erişilebilrlik, detaylı ürün görselleri, etkileşimli ve kolay anlaşılır tasarım ile ürün ve hizmetler için bilgi, tüketicilerin güvenliği ve tüketiciyle interaktif etkileşimdir.

 

E-Ticaret Sitesi Tasarımı

E-ticaret sitesinin tasarımı, araştırma ve karşılaştırma yapmak için bilgiyi elde etmeyi daha kolay hale getirmelidir. E-ticaret sitesi tasarımında müşteri tercihleri önemli bir yer tutmaktadır. İyi tasarlanmış bir e-ticaret sitesi kullanıcı dostu olarak algılanmaktadır. E-ticaret sitesi tasarımının kullanım kolaylığı, sitenin verimliliğini değerlendirmede önemli bir faktördür. Karmaşık tasarıma sahip olan e-ticaret siteleri daha az müşteri çekmektedir.

 

E-Ticaret Sitelerinde Ürün Çeşitliliği

Bir e-ticaret sitesinin ziyaretçi sayısı, internet ortamında yaptığı perakende satış sayısından önemlidir. Ziyaretçi sayısının artmasını sağlayan temel özellike ise ürün çeşitliliğidir. Bir e-ticaret sitesinin ürün yüksek sayıda ziyaretçi alması ürün çeşitliliği ile doğru orantılıdır. Reily’in perakende çekim yasasına göre perakendeci mağazalardane kadar çok ürün çeşidi olursa o kadar müşteri çekmektedir.

 

Ürünler İle İlgili Detaylı Bilgi

Web sitesinin temel amacı kullanıcılarına bilgi sağlamaktır. Siteyi ziyeret eden kullanıcının tatmini web sitesinden edinği bilgi zenginliği ile ilişkilidir.

  • Fiyat Bilgisi
  • Ürün / Hizmet Karşılaştırması
  • Ürün / Hizmet Bilgisi

Bir e-ticaret sitesinin sağlaması gereken temel bilgilerdir. E-Ticaret siteleri üzerinde müşterinin bilgiye ulaşımı ne kadar kolaysa ve diğer ürünlerin özelliklerini birbirleri ile karşılaştırabiliyorlarsa ürün fiyatlarına karşı daha az hassas oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Müşteri Hizmetleri

Web siteleri üzerinde yüzyüze görüşme yapma imkanı olmadıı için, müşteri hizmetleri tarafı bir e-ticaret sitesinde oldukça üzerinde düşünülmesi gereken kısımların başında gelir. Bilgi alışverişi müşteriyi pasif rolden alır, bilgi araştırmasında ve satın alma esnasında kontrol yetkisi tanımlar. Müşteri hizmetleri ile web sitelerine müşteri çekmekte kullanılan araçlardan biri haline gelmiştir. Müşterinin anında geri bildirim yapabilmesi, e-ticaret sitesi ile etkileşime girmesi, yaşadığı bir sorunun çözülmesi senaryolarında müşteri hizmetleri, müşterinin aynı web sitesini tercih etmesi yönünden önem taşır.