trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Facebook Watch’ın Evrimi

Facebook'un Watch Evrimi

Watch özelliği 2018 yılında sosyal medya devi Facebook’ta hayatımıza girdiğinden beri canlı etkinlik, şov, spor, haber ve müzik gibi insanların ilgisini çeken birçok konuda videolar keşfetmek için bir sosyal medya aracı oldu. Günden güne geri bildirimleri takip eden ve kendini geliştirmeye devam eden Facebook Watch’ın günümüzde her ay 1,25 milyardan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Facebook Watch’ın Sosyal Medyada Adım Adım Gelişimi

2018’de küresel olarak sosyal medya piyasasına sürülmesi ile birlikte Facebook, Watch kullanan izleyicileri ve izleyici hareketlerini takip etti. Algoritmasını izleyici hareketlerine göre geliştirmeye devam eden ve her kullanıcıya göre özelleştirmeyi başaran Facebook, tıpkı Youtube’da olduğu gibi izleyicinin tercihlerine yönelik videolar çıkmasını sağlayacak bir yapay zeka kullanmaya başladı. Ayrıca ilgi alanlarına göre kategoriler belirleyen Facebook; daha iyi gezinme, uzman küratörlüğü ve daha akıllı makine öğrenimi ile özellikle insanların fiziksel olarak bir araya gelemediği pandemi döneminde Watch özelliğinin tercih edilebilirliğini artırmayı başardı.

Facebook’ta Canlı Yayın

Facebook sanatçıları, sporcuları, eğlenceyi ve dünyada olan olayları Facebook kullanıcıları ile sosyal medyada bağlantılı hale getirebilmek için canlı videoları izlemeye özel bir bölüm de oluşturdu. Örneğin, Latin Amerika’da 13,7 milyondan fazla kişi UEFA Şampiyonlar Ligi finalini Facebook Watch üzerinden izleyerek onu Facebook’ta en çok izlenen futbol yayını yaptı. Bunun gibi etkinliklere imkan sağlayan Facebook Watch, bir oyun akışından daha fazlası haline geldi ve hayranların yayıncı ve diğerler kişilerle gerçek zamanlı etkileşim kurarak anında paylaşımda bulunmasının bir yol tanıdı.

Müzik

facebook watch müzik özellikleri

Facebook’ta müzik ile etrafıyla bağlantı kurmak isteyen sosyal medya kullanıcısının artışıyla birlikte Facebook, Watch’da ABD, Hindistan ve Tayland’daki herkese müzik videoları tanıtmaya başladı. Facebook Watch’ın müzik hedefi, insanların müzik videolarını türe, sanatçıya veya ruh haline göre keşfedebilmesine olanak sağlamak ve temalı oynatma listeleri içermek oldu. Örneğin geçtiğimiz ayda Katy Perry, yeni albümü “Smile” özel videosunu Facebook üzerinden hayranlarına sundu.

Şovlar

Watch’a özel olarak yayınlanmaya balayan RedTable Talk, Returning The Favor ve STEVE on Watch gibi programlar Facebook’da oldukça fazla kullanılmaya ve izleyiciler tarafından fazlasıyla tercih edilmeye başlandı.  Facebook’a mini dizi veya program havası katan programlar sayesinde hem izleyiciler hem de içerik üreticiler için yararlı oldu. Yeni kurulan markalar veya işini büyütmek isteyen firmalar tarafından tercih edilmeye başlayan Facebook Watch, aylık 1 milyardan fazla izleyicisiyle küçük işletmelere yeni olanaklar sağladı. Sosyal medyada varlığını oluşturmaya çalışan yeni markalar veya içerik üreticileri, Facebook Watch üzerinden ilgi çekici ve özgün içerikler oluşturarak hedef kitlelerine ulaşmayı başardı.

facebook watch programları

Facebook Watch Kullanmanın İşletmelere Yararları

Sosyal medyayı yöneten ve sosyal medya üzerinden gelişmek ve büyümek isteyen her markanın sosyal medya araçlarına hakim olması ve onları iyi yönetebiliyor olması gerekir. Günümüzde 2,7 milyar aylık kullanıcısı olan Facebook, Watch üzerinden kullanıcılarının %46’sına ulaşabildiğini açıkladı. Geçtiğimiz senelerde aylık 720 milyon kadar bir kullanıcının en az 1 dakikalık içerik izlediğini açıklayan Facebook, bu ay yaptığı açıklama ile aylık aktif Watch kullanıcısının 1,25 milyar olduğunu açıkladı.

Bu durum, küçük işletmelere sosyal medyada kendilerini tanıtabilmek ve dijital pazarlamaya giriş yapabilmek için gerekli motivasyonu sağladı. Özellikle Instagram’ın yeni Reels özelliğiyle de Tiktok’un popülerliğini tekrar eline almaya başlayan Facebook, kendi sosyal medya platformundaki değişimleriyle de ilgileri üstüne çekmeye devam etti. İşletmeler için sağladığı birçok olanak ile sosyal medya devi Facebook, dijital pazarlamaya yönelmek isteyen işletmeler için olmazsa olmaz platformlardan biridir.

Son yaptığı açıklamalarla yayıncıların ve kuruluşların canlı yayın veya çevrim içi etkinlikler için ücret talep edebileceğini de açıklayan Facebook, bu ücretlerden önümüzdeki yıla kadar herhangi bir para talep etmeyeceğini de açıklamıştı. Bu sayede sosyal medyada adını duyurmak veya dijital pazarlama alanında gelişmek isteyen işletmeler haricinde, birçok içerik üreticisinin de Facebook’u daha verimli kullanabilmeye başlaması kaçınılmaz oldu. Gerek işletmenizi dijital pazarlamaya dahil etmek istiyor olun gerekse marka bilinirliğinizi sosyal medya aracılığıyla artırmak istiyor olun, Facebook bütün bu hedefleriniz için doğru bir sosyal medya platformu olacaktır.