Ara
Close this search box.
anasayfa-others-icon

Google Algoritma Değişiklikleri

Bu hafta Google algoritma değişiklikleri ile gündemimizde. Yapay zeka, günümüz dünyasında oldukça önemli bir yer sahip. Artık birçok konuda yapay zekada yardım alıyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran bu teknolojiyi sürekli daha iyi bir hale getirmeye çalışan Google, son dönemlerde yapay zeka alanında yaptığı algoritma çalışmalarla Google Arama Motoru kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sağlamayı mümkün hale getiriyor. Yapay zeka alanında yaptığı son çalışmalarla birlikte Google’ın arama motoru artık aratmak istediğiniz konular daha iyi anlıyor. Ayrıca Google’ın bize geçen sene duyurduğu BERT dil algılama sistemi, günümüzde İngilizce dilinde sorulan hemen hemen her soruyu anlıyor ve daha alakalı sonuçların listelenmesine yardımcı oluyor. Yapay zekanın arama motoruna katkısı sadece BERT değil, arama motorunda sıralamayı etkileyen birçok gelişmeyi kısaca aşağıda anlattık. Google arama motorunun en gelişmiş hali hakkında bilmek istedikleriniz için bizi takip edin.

 

Google arama motorunda yazılı arama

Google’ın raporlarına göre Google arama motorunda yazılı aratılan soruların her 10 tanesinden birinde yazım hatası bulunuyor. Google, yazım hatalarını algılayan ve düzeltebilen yeni bir algoritma tasarladı. Google’ın kendi makalesine göre sadece bu algoritma değişikliği, 5 senedir yapılan çalışmalardan daha çok verim sağlıyor. Yeni algoritma sayesinde kullanıcılar yazım yanlışı yapsa bile doğru sonuçlara kısa sürede ulaşabiliyor.

 

Google arama motorlarında uzun cümleler ile arama

Birçok algoritmada uzun cümlelerle yapılan aramalar yeterince alakalı sonuç veremez. Uzun cümleler alakalı sonuç alınması en düşük ihtimali olan aramalardır diyebiliriz. Bunun ana sebebi ise aratılan cümlenin genellikle bir internet sitesinin oldukça içinde kaybolmasıdır. Ancak Google, en son algoritma değişikliğiyle birlikte artık sadece web sitesini değil sayfalarda paragrafları da birer birer indeksliyor. Böylelikle Google, web sitelerinde bulunan paragraflar ile uzun cümlelerle alakalı bağlantıyı kurabiliyor ve alaka düzeyine göre karşınıza çıkarıyor. Google bu yeni teknolojiyi herkesin kullanabilmesi için küresel olarak sağladı. Böylelikle arama motorları üzerinden yapılan aratmalarda %7 bir iyileştirme olması öngörülüyor. Bu yeni algoritma değişiklikleri sayesinde Google, aratılan bilgiyi içeren bir paragrafın genel bilgi sunan bir sayfadan daha verimli olduğunu anlayabiliyor.

 

Ayrıca Google alt başlıklar ile ilgili çalışmaları sayesinde kullanıcılara arattıkları ana konuyla alakalı alt başlıkları ve fikirleri de sonuçlarda göstermeye başladı. Böylelikle kullanıcılar daha fazla sonuç elde edebilecek ve ilgili konu hakkında daha verimli sonuçlar gösterilecek. Yani artık içeriğinizin zenginliği ve özgünlüğü Google sıralamasında öne çıkmanız için daha da önem arz ediyor.

COVID-19 salgını sırasında arama değişimleri

Dünyayı etkisine alan COVID-19 salgını nedeniyle dijital dünyayı da kapsayan birçok yenilik, değişiklik ihtiyacı da ortaya çıktı. Google kullanıcılarının işletmelerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilmelerine yardımcı olmak amacıyla kullandığı Duplex sistemini daha da geliştirdi. Bir işletmeyi aratan kullanıcılar artık işletmenin doluluk oranını görebiliyor ve böylelikle sosyal mesafelerini daha kolay koruyabiliyor. Ayrıca ‘Live View’ aracını da geliştiren Google, kullanıcıların arama yaptığı işletme hakkında önemli bilgileri mağazaya gitmeden görebilmesini sağlıyor. Ayrıca artık Haritalar, Benim İşletemem gibi araçlardan faydalanarak bir işletmenin maske zorunluluğuna sahip olup olmadığı gibi bilgileri de görebileceğiz. Bu özellik, bir işletmede alınan önlemleri de görmenize olanak sağlıyor.

 

Görsel ve veri algılama çalışmaları

Google yaptığı algoritma değişiklikleri sadece yazı içeriklerini kapsamıyor. Video içerikleri ve veri içerikleri de artık Google sıralamasına öne çıkarılabilir. Google videolarda bulunana önemli anları algılayabilen ve istatistiksel verileri sorularla bağdaştırabilen yapay zekasıyla bu biçimdeki verileri de sıralamada öne çıkabilecek şekilde kullanılmasını sağladı. Böylelikle bir video içinde geçen bir olayı arayan kullanıcıların o videoya ulaşması daha kolay olacak ya da bir kişi İstanbul’da kaç kişi yaşıyor diye sorduğunda istatistiksel sonuçları görebilecek.

 

Ayrıca Google’da artık şarkı mırıldanarak dinlemek istediğiniz şarkıları bulabileceksiniz, ancak bu konuyu burada incelemeyeceğiz.

Google’ın aktardığı yenilikler şimdilik bu şekilde. Ancak herkesin bildiği gibi dijital dünyada değişim sürekli oluyor. Beraber çalıştıkları firmaları Google sıralamasında üste çıkarma amacıyla çalışan dijital ajansların ise sürekli olarak kendilerini güncel tutmaları gerekmekte. Çünkü değişen bir algoritmada eski yöntemleri kullanmak hiç bir zaman sizi ileri taşımayacak. Konuyu bitirirken sizlere önerimiz, beraber çalıştığınız dijital ajansın güncel verileri takip ettiğinden emin olmanız yönünde olacak. Böylelikle Google sıralamasında üste çıkmak gibi hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Öne Çıkan İçerikler