Reşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
Reşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Google Analytics ‘ten Yeni Tahmin Özellikleri

Uygulamalarınızda ve web sitenizde gerçekleşen hareketleri izlemenize olanak sağlayan Google Analytics, makine öğrenimi modellerini uygulayarak verilerinizi analiz edebilir, hatta müşterilerin gelecekte gerçekleştirebileceği işlemleri tahmin edebilir. Bütün bunlar ise sürekli gelişen ve güncellenen sistemlerle mümkündür. Bugün, Analytics’i sürekli olarak geliştiren Google bizlere iki yeni öngörü metriği tanıttı. Bunlardan ilki, uygulamanızı ya da web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının önümüzdeki yedi gün içerisinde satın alma olasılığını öngören Satın Alma Olasılığı, ikincisi ise son zamanlarda aktif olan kullanıcıların önümüzdeki yedi gün içerisinde uygulamanızı veya web sitenizi tekrar ziyaret etmemesinin olasılığını hesaplayan Churn Probability yani Müşteri Kaybetme Olasılığı’dır.
Bu metrikler Google Ads üzerinde satın alma olasılığı en yüksek kişilere ulaşmanıza ve sitenize ya da uygulamanıza muhtemelen tekrar gelmeyecek kullanıcıları belirlemenize olanak sağlayacaktır. Analytics, bu iki yeni özellik ile size Google Ads Hedef Kitle Okuyucu’da oluşturabileceğiniz yeni öngörü kitleri önerebilecek. Böylelikle Google Ads üzerinde Satın Alma Olasılığı kullanılarak oluşturulan “7 Günlük Potansiyel Alıcılar” analizine ulaşabileceksiniz. Aynı şekilde, Müşteri Kaybetme Olasılığı ile sitenizde aktif olan ve önümüzdeki yedi gün içinde sitenizi tekrar ziyaret etme ihtimali düşük olan kullanıcıları da görebileceksiniz.

Öngörü Metrikleri ile Müşteri Etkinliği Analizi

Önceleri sepetine ürün eklemiş fakat satın alma işlemini hiç bir zaman gerçekleştirmemiş kullanıcıları potansiyel müşteri olarak gördüğümüz ve bazen sepetine ürün eklemese bile gelecekte satın alma olasılığı bulunan müşterileri atlayabildiğimiz bir algoritma vardı. Bu iki yeni özellik sayesinde Google Analyticys artık sitenize ya da uygulamanıza giriş yapan ve gelecekte ürün satın alma olasılığı olan hedef kitleleri sizin için belirleyebilecek. Böylelikle doğru hedef kitleye ulaşabilecek ve doğru kampanyalar oluşturabileceksiniz.
Hedef kitle oluşturmaya ek olarak Google Analytics’in bu iki yeni özelliği ile hangi müşterilerin hangi kampanya ile sitenizi ya da uygulamanızı ziyaret ettiğini de görebilirsiniz. Bu şekilde doğru hedef kitleye hitap eden kampanyalarınızı belirleyebilecek ve kampanyalarınızı doğru bir şekilde düzenleyerek doğru hedef kitleye ulaşabileceksiniz. Daha detaylı ve gelişmiş analizlere ulaşmanızı sağlayan bu iki özellik şu anda hala Analytics’e eklenmiş değil. Ancak Google yaptığı açıklama ile ilerleyen haftalarda belirli şartları karşılayan, e-ticaret kampanyalarını ve Firebase tarafından otomatik eklenen kampanyaları kullanan Analytics kullanıcılarının beta sürümünü kullanabileceğini duyurdu.