trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Google Shoploop ile Tanışın

Google'ın Shoploop uygulamasını keşfedin

Bir süre önce Google, kendi alışveriş yapılabilir video platformunu kullanıma sundu. Shoploop uygulaması, sadece birkaç haftalık olmasına rağmen hem markalar hem de içerik üreticileri arasında gittikçe popüler olmaya başladı. Bunun sebebi ise, Google’ın sunduğu Shoploop platformunda ürün keşfetmenin oldukça kolay olması.

Gün geçtikçe daha da popüler olmaya başlayan sosyal medya için e-ticaret platformlarının en yenisi Shoploop’u dijital dünyada büyümek ve gelişmek isteyen herkes için anlatıyoruz. Bu makalemizde Shoploop’un dijital dünyada marka bilinirliğinizi artırmaya nasıl katkı sağlayacağını ve yeni sosyal medya e-ticaret platformu Shoploop’u nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz. Hadi başlayalım.

Shoploop Nedir?

Google’ın kendi projelerini hayata geçirmek için kurduğu ve geliştirdiği Area 120 tarafından oluşturulan Shoploop, tüketicilerin ürünleri eğlenceli, bilgilendirici ve bir nevi çerez video formatında keşfetmesine olanak tanıyan bir mobil alışveriş platformudur.

Google Shoploop, diğer e-ticaret platformlar gibi sabit ve klasikleşmiş fotoğraflar ve açıklamalar yerine 90 saniye ve altında videolarla hem eğlenceli hem öğretici videolar kullanarak kullanıcılara ürünleri tanıtabilen bir platform. Diğer sosyal medya ve e –ticaret platformlarından farklı, yeni bir akım başlatan Google Shoploop,  ürünlerinizi açıklayabileceğiniz ve detaylıca tanıtabileceğiniz bir algı getirdi. Shoploop, kullanıcılarına pratik ipuçları ve tavsiyelerden canlı tanıtımlara kadar birçok seçenek de sunuyor. Kısacası Shoploop müşterilere mağazada alışveriş yaptıklarında ürün hakkında öğrenebilecekleri her şeyi dijital dünyada tek bir platform üzerinde öğrenebilme fırsatı veriyor.

Şu an için makyaj, cilt bakımı, saç ve tırnaklar gibi güzellik endüstrisinde bulunan ürünlere odaklanan Shoploop, marka ve influencer işbirlikleri içinde oldukça faydalı bir platformdur. Shoploop’ta ürün tanıtan içerik oluşturucular, tanıttıkları ürünler için Instagram’da ki gibi marka anlaşmaları yapabilir. Ayrıca anlaştıkları kuruluşlardan yönlendirdikleri müşteriler için komisyon kazanabilirler. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklere yer veren Shoploop’u Youtube, Instagram ve benzeri sosyal medya platformlarının e-ticaret ile birleşmiş bir sanal market olarak düşünebilirsiniz.

Shoploop Nasıl Kullanılır?

Shoploop şimdilik sadece mobil webde kullanılabiliyor. Ancak Google, Shoploop’u ilerleyen zamanlarda masaüstü kullanıcılarına da sunmayı planlıyor. Shoploop’a giriş yapmak için ise tek yapmanız gereken mobil tarayıcınızı (Safari, Chrome, Firefox, vb.) açarak shoploop.app adresine gitmek. Siteye girdikten sonra karşınıza bir video akışı çıkacak. Burada göreceğiniz her bir videonun ilgili ürünle alakalı başlık, açıklama ve öne çıkan ürünü satın almak için tıklanabilir bir bağlantısı bulunur.

Google Shoploop Ürün Kategorileri

Videoların hemen üstünde ise video içeriğine göre ayrılmış kategorileri bulabilirsiniz.  Şu anda Shoploop’ta bulunan kategoriler; makyaj, cilt bakımı, saç, tırnak ve kokular olarak ayrılıyor. Ayrıca Shoploop’ta profilinizi ve kaydettiğiniz videoları görüntüleyebileceğiniz menü de bulunmakta.

Google Shoploop nedir ve nasıl kullanılır

Videoları incelemek için ekranınızı aşağı doğru kaydırırken, kısa biçimli videolar otomatik olarak oynatılır. Videolarda gezinirken şimdilik sadece tırnak çıkartmaları,saç ürünleri ve makyaj ürünleri gibi kısıtlı içeriklerle karşılaşacaksınız. Ancak ilerleyen zamanlarda Google Shoploop’un kategorilerinin çoğaldığını ve daha çeşitli bir hale geldiğini görebiliriz.

Birçok sosyal medya platformunun tercih edilen özelliklerini unutmayan Google, Shoploop’ta da içerik kaydedebilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede bir ürünü beğendiğinizde daha sonradan satın almak için videoyu kaydedebilirsiniz. Google Shoploop’ta ürün satın almaya karar verdiğinizde bağlantıya tıklayarak doğrudan satıcının web sitesine ulaşabilirsiniz.

Google Shoploop Ürün Satın Alma

Bir videoyu büyüterek tam ekran izlemeye başlarsanız, Google Shoploop’un Instagram Hikayelerine benzer bir formatı olduğunu kolayca fark edersiniz. Yeni bir e-ticaret algısı yaratan Shoploop’ta videoların üst kısmında ilerleme çubuğu ve alt kısmında ise videolar arası geçiş yapma özelliğini görebilirsiniz.

Ayrıca videoların içerisinde harekete geçirici  butonlar da bulabilirsiniz. Bu sayede izleyiciler ürünleri sadece başlık ve açıklamada değil, videoların içinde de bilgileriyle birlikte görebilir. Harekete geçirici mesajlar, izleyicileri ürün üreticisinin web sitesine yönlendirir.

Shoploop videolarında ürün yerleştirme

Shoploop’ta Nasıl Satış Yapılır

Shoploop’ta satış yapmak şu an için sadece davet ile mümkün. Shoploop’ta var olan içerikler; influencerlar, markalar, uzmanlar ve butik mağazalar tarafından yayınlanıyor. Ancak endişe etmeyin çünkü Google’a göre herkes Shoploop yaratıcısı olmaya hak kazanabilir. Shoploop’ta satış yapabilmek için davetiye başvurusuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Google Shoploop için Davetiye

Daha önce bahsettiğimiz gibi Shoploop şu an için sadece güzellik ve cilt bakım kategorilerine odaklanmış bir e-ticaret platformu. Shoploop’ta tanıtım yapan büyük firmalar arasında Urban Outfitters, Sephora ve Amazın gibi markaları görsek de bir kahve şirketi veya mobilya üreticisiyseniz, Shoploop şu an için size uygun bir platform değil. Shoploop kategorilerinden haberdar olmaya devam etmek ve markanıza uygun kategoriler eklendiğinde Shoploop’ta yerinizi almak için bizi takip etmeye devam edin.

Shoploop’ta E-ticaret ve Marka Tanıtımı Size Neler Katabilir?

Google Shoploop daha çok yeni olmasına rağmen ileride giyim, ayakkabı, mücevher, el sanatları elektronik ve daha birçok ürün için kategoriler ekleyeceğinin ipuçlarını verdi. Ayrıca Google en sevdiğiniz içerik üreticilerini ve markaları günlük takip edebileceğiniz canlı akışları da başlatmayı planlıyor. Bu canlı videolar, dijital dünyada ve özellikle sosyal medya platformlarında ismini duyurmak isteyen içerik üreticiler ve markalar için eşsiz bir fırsat. Google Shoploop ile ürünleriniz hakkında soruları yanıtlayabileceğiniz ve detaylı tanıtımları eğlenceli, ilgi çekici bir hale getirebileceğiniz yeni konseptler yaratabilir, hedef kitlenizle daha önce hiç olmadığı bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz.

Ayrıca Shoploop’un kullanıcıların ürünleri ada, kategoriye, markaya ve daha fazla seçeneğe göre kolayca keşfetmesini sağlamak için “Ara ve Keşfet” bölümü başlatmayı düşündüğünü de öğrendik. Bu sayede sizin ürünlerinizle ilgilenen insanlara ulaşmanız daha kolay bir hale gelecektir.  Bu özellikler Shoploop’u ilgi çekici hale getirse de içerik üreticilerin zaten güzellik eğitimlerini, cilt bakım ipuçlarını ve daha fazlasını rutin olarak paylaştığı birçok sosyal medya platformu bulunuyor. E-ticaret olarak ele aldığımızda Shoploop sadece Instagram ile değil;  Amazon Live, Dote gibi video ve ticaretin kombinasyonunu benimsemiş birçok büyük şirketle de rekabete girmeli. Çünkü Shoploop yeni bir keşif değil, var olan bir trende bir katılış olarak değerlendirilmeli.

Bu rekabette kimin başarılı olacağını şimdilik kesin olarak söylemek zor. Ancak dijital dünyanın en büyük lideri Google’dan beklentilerimiz oldukça yüksek. Bu duruma örnek olarak sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri ola Instagram’ın TikTok’a rakip olarak çıkardığı özelliği Reelsi gösterebiliriz. Instagram Reels kullanıcılar tarafından oldukça çabuk benimsendi ve Instagram bu rekabette galip geldi. Yakın geçmişte ele aldığımız dijital pazarlama haberleri arasında Instagram’ın da e-ticaret amaçlı bazı yenilikler (Instagram Checkout) getireceğinden söz etmiştik. Bütün bunlar göz önüne alındığında, Google’ın bu güçlü rekabete galip olmak için sosyal medya ve e-ticaret kitlesini şaşırtması gerektiği açık.

Ancak Shoploop, video alışverişi kavramına öncülük etmemiş olsa bile, bu deneyimi daha kusursuz hale getirdi ve iyileştirdi. Görüntüleme, keşfetme ve satın almayı inanılmaz derece kolay bir hale getirerek bir artı almayı başaran Shoploop, ürün listeleri için ücret almayarak bir artı daha alıyor. Kullanımı tamamen ücretsiz olan bu e-ticaret platformu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle sosyal medya platformlarından paylaşın, beraber tartışalım!