Reşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
Reşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Google, Türkiye’de Çıkan Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Hatırlarsınız ki Mayıs 2020’de Rekabet Kurulu Google’daki alışveriş reklamlarıyla ilgili karar almıştı. İlgili alışveriş reklamları kararı kapsamında 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Google, Türkiye’de arama motorunda gösterilen alışveriş reklamlarını kaldırma kararı aldığını açıkladı. Bu karara göre artık arama motorlarında bir ürün aratan kullanıcılar, alışveriş reklamlarını görüntüleyemeyecekler.

“Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu bizim için kolay alınmış bir karar değil” açıklamasında bulunan Google, Rekabet Kurulu ile anlaşma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Artık Google’da fiyat karşılaştırmaları yapılamayacak

Google tarafından alınan bu karar kapsamında, arama sayfasının en üst kısmında yer alan “slider şeklindeki alışveriş reklamları da kaldırılıyor. Yani kullanıcılar artık farklı sitelerden aynı ürünün fiyat karşılaştırmasını yapamayacaklar.

Google tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK),satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor. Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız.”

“Uygulanabilir bir çözüm bulmak için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerinin altı çizilen Google’dan yapılan açıklamada, “Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere onlarla birlikte çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve Rekabet Kurumu ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.”