Reşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
Reşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Google’dan satın alma artık açık ve komisyonsuz

Google’dan satın alma artık açık ve komisyonsuz

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Google, işletmelerin daha fazla müşteriye ulaşmasına ve kullanıcıların çevrimiçi satın alınabilecek en iyi ürünleri, fiyatları ve yerleri bulmalarına yardımcı olmaya yönelik önemli değişiklikler yaptı. Google, Amerika’da bulunan işletmelerin Google Alışveriş üzerinden ürün listelemesini ücretsiz yaptı. Ayrıca bu ücretsiz listeler aramada da yerini aldı.

Google, 23 Temmuz’da yayınladığı bir makaleyle satıcıların Google üzerinde ürün satışını kolaylaştıracak bir adım daha attıklarını duyurdu. Bu duyuruya göre yakın bir zamanda, Google Satın Al ile ödeme deneyimi yaşayan işletmeler Google’a komisyon ödemeyecek. Ayrıca Google platformunu PayPal ve Spotify’dan başlayarak üçüncü taraf sağlayıcılara açarak satıcılara daha fazla seçenek sağlıyor.

Bu değişiklikler, küçük mağazalardan ulusal zincir mağazalara ve çevrimiçi pazarlara kadar tüm işletmelere, satın alma işleminin nerede gerçekleştiğine bakılmaksızın müşterilerle bağlantı kurmak için en iyi yer sağlamakla ilgilidir. Yani Google; daha fazla ürün ve mağazayı keşfedilmeye açarak ve Google üzerinden ya da satıcının mağazasından satın alma tercihleri getirerek, müşterilere daha fazla seçenek sunmaya başladı.

Bu yazımızda bahsettiğimiz bütün yenilikler ilk olarak ABD’de başlayarak yıl içinde ve 2012’de uluslararası lansmanlara açılacak.

Perakendecilere Yönelik Yenilikler Hakkında

Bu yıl işletmelerin satışlarını kolaylaştırmak adına yenilikler yapan Google, küçük işletmelerin keşfedilmesine yardımcı olmak amacı ile Google Alışveriş sekmesine yeni bir küçük işletme filtresi eklemeyi planlıyor. Google küçük işletmelerin e-ticarete katılmasına yardımcı olacak yeni özellikler eklemeye de devam edeceğinin altını çiziyor.

  • Müşteriler ürünlerinizi Google’dan satın aldıklarında sıfır komisyon ücreti

İşletmeler sitelerine trafik çekebilmek için ücretsiz listeleme veya alışveriş gibi çeşitli araçları kullanırken, birçok işletme ek olarak Google Satın Al’ı kullanarak müşterilere bir ürün keşfettiklerinde hemen satın alabilme imkanı sağlıyor. Google komisyon ücretini kaldırarak, satıcıların iş yapma maliyetini düşürüyor ve küçük ya da büyük bütün işletmelerin doğrudan Google üzerinde satış yapmasını kolaylaştırıyor. Daha uygulanmaya başlamayan bu yenilikler için Google, ilerleyen aylarda Amerika’daki şartları karşılayan bütün işletmelerde deneme kullanımına başlayacağını duyurdu.

  • PayPal ve Spotify’dan başlayacak üçüncü taraf sağlayıcıları

Satıcıladan aldıkları geribildirimleri değerlendiren Google, birçok işletmenin ödeme süreci, envanter ve sipariş yönetimi için farklı seçenekler de istediğini belirledi. Bu istekleri karşılamak için Google, envanter ve sipariş yönetimi için Spotify’i getiriyor. Ayrıca işletmeler artık ödeme işlemleri için Spotify ve PayPal’ı tercih edebilecek. Daha fazla dijital ticaret sağlayıcısı ile artık bir perakendeci doğrudan Google’da satış yapmak istiyorsa, daha da hızlı başlayabilir ve işletmeler için zaten var olan araçları ve hizmetleri kullanmaya devam edebilirler. Ayrıca e-ticarete yeni başlayan işletmeler de Merchant Center’a üye olurken birçok seçenek arasından tercih yapabilecekler.

  • Envanterinizi yalnızca birkaç tıklamayla içe aktarma

Araçlarını basitleştirmek ve satıcıların mevcutta var olan işlemlerini daha uyumlu hale getirmek için Google, yaygın olarak kullanılan Ürün Akışı biçimlerini etkinleştiriyor. Bu, perakendecilerin verilerini yeniden biçimlendirmek zorunda kalmadan doğrudan Google’da satış yapmak için envanterlerini bağlayabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca Google, perakendecilerin resimler ve teknik özellikler gibi ürün bilgilerini ayrıca yüklemeleri yerine Google veri tabanından alarak ekleyebilmelerine izin verecek yeni bir seçenek ekliyor.