Ara
Close this search box.
anasayfa-others-icon

Instagram Alışveriş Özelliği

Son zamanlarda Alışveriş özelliğinde yaptığı değişiklikler ile sosyal medya üzerinden online alışveriş algısını değiştiren Instagram’da yer almak isteyen işletmeler ve içerik üreticiler, bireysel veya çalıştıkları dijital ajans aracılığıyla Instagram Alışveriş özelliğini aktifleştirebilirler. Sosyal medyanın popüler uygulaması Instagram’da online alışveriş özelliğini kullanabilmek için öncelikle Instagram’ın kabul ettiği pazarlardan birinde iş yapıyor olmanız gerekir. Ayrıca hesabınızın Instagram tarafından online alışveriş özelliği için onaylanmış olması da gerekir. Bireysel veya bir dijital ajans ile çalışan işletmelerin ve içerik üreticilerin Instagram Alışveriş özelliğini kullanabilmeleri için gerekli şartları daha detaylı bir şekilde incelemek için Instagram Alışveriş Özelliği Klavuzu‘nu (İngilizce) okuyabilirsiniz.

 

Instagram Alışveriş Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Instagram hesabınızın bir işletme hesabı olması ve bu hesabın bir Facebook sayfasına bağlı olması gerekiyor. Ayrıca Instagram’dan online satış yapabilmek için fiziksel ürünler satıyor olmalısınız. Eğer bir dijital pazarlama ajansı ile birlikte çalışıyorsanız, ajansınız sizi uğraştırmadan Instagram Alışveriş özelliğini kullanabilmenize uygun olup olmadığınızı öğrenebilir ve gerekli işlemleri gerçekleştirir. Instagram’da alışveriş özelliği sadece Instagram tarafından online alışverişe uygun kabul edilen profillerde gözükür.

 

Şartları karşılayan işletme ve içerik üreticiler, bireysel veya iş yaptıkları dijital ajans aracılığıyla Facebook Katalog aracından yararlanarak bir katalog yüklemelidir. Facebook kataloğu hesabınıza bağlandıktan sonra ise alışveriş özelliğine kayıt yaptırabilmek için Instagram uygulamasına girmelisiniz. Profilinizde Ayarlar kısmına girerek buradan İşletme seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan Instagram Alışveriş seçeneğine tıkladıktan sonra ise sosyal medya uygulaması tarafından gösterilen adımları uygulayarak, hesabınızı değerlendirmeye gönderebilirsiniz. Hesabınızın Instagram tarafından değerlendirilmesi bir kaç gün sürebilir. Değerlendirme durumunuzu Ayarlar kısmında bulunan Alışveriş bölümünden kontrol edebilirsiniz.

 

Profilinizin onaylanması durumunda Instagram tarafından size bildirim gönderilir. Profiliniz Instagram Alışveriş için onaylandıktan sonra gönderilerinizde, hikayelerinizde ve IGTV’de ürünlerinizi etiketlemeye başlayabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliğinde Nasıl Ürün Etiketlenir?

Instagram Alışveriş özelliği kullanarak ürün etiketlemek için online alışveriş için hazırladığınız gönderilerinizi ve hikayelerinizi normal bir şekilde oluşturmaya başlayın. Gönderilerinizi paylaşmadan önce ise ürün etiketle seçeneği ile kataloğunuzda yer alan ürünleri ekleyebilirsiniz. Etiketleri tek tek eklemeniz gerekir. Eğer bir dijital ajans ile birlikte çalışıyorsanız beraber çalıştığınız dijital pazarlama ajansı sizin için bütün bu işlemleri yapabilir.

 

Tek paylaşılan gönderi ve videolarda en fazla 5, çoklu resimlerden veya videolardan oluşan sosyal medya gönderilerinde ise en fazla 20 adet ürün etiketlemesi yapabilirsiniz. Hikayenize ürün eklemek için ise hikayenizi oluşturduktan sonra ürün çıkartması kullanabilirsiniz. Instagram Alışveriş özelliğini kullanan işletme ve içerik üreticiler alışveriş istatistiklerini de inceleyebilirler. Eğer bir dijital pazarlama ajansı ile çalışıyorsanız, beraber çalıştığınız dijital ajanstan bu istatistikleri isteyebilirsiniz.

 

Neden Instagram Alışveriş’i Kullanmalısınız?

Sosyal medya sürekli gelişmekte ve büyümekte olan birçok platformdan oluşuyor. Günümüzde herhangi bir işletmenin sosyal medyada var olmaması gibi bir durum en büyük eksiklerden biri olarak değerlendirilebilir. Artık potansiyel müşteriler bir firmayı incelerken sosyal medyadaki dijital kimliğine ve kurumsal web sitesine dikkat ediyor. Ayrıca Instagram artık online alışveriş için sıklıkla tercih edilen bir Pazar haline geldi. Özellikle Instagram Checkout ile birlikte sosyal medya üzerinden online alışveriş imkanlarını artıran ve kullanıcılara uygulamadan hiç çıkmadan alışveriş yapabilme seçimi sunan Instagram, son olarak eklediği IGTV Alışveriş ile bireysel çalışan veya bir dijital pazarlama ajansı ile çalışan her işletmenin büyümesi için daha fazla fırsat sunuyor.

 

Fiziksel ürün satan küçük ya da büyük her işletmenin dahil olması gereken bir Pazar haline gelen Instagram Alışveriş, hem potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı kolaylaştırıyor hem de sosyal medyada var olan dijital kimliğinizi büyütmenize fırsat sağlıyor. Kurumsal kimliğinizi güçlendirmek için her zaman vaktiniz olmayabilir, bu nedenle bir dijital pazarlama ajansı ile birlikte çalışarak zamanınızı harcamadan büyümeye devam edebilirsiniz.

Öne Çıkan İçerikler