trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Instagram Checkout

Geçtiğimiz günlerde bütün ABD’deki uygun işletmeler ve içerik oluşturucular tarafından kullanılabilmeye başlanan Instagram’ın Instagram Checkout ya da Alışverişi Tamamlama özelliği, kullanıcıların Instagram uygulamasından çıkmasına gerek kalmadan, iki aşamalı basit bir sistemle satın alma işlemi yapmasına olanak tanıyor.

Bu blog yazımızda Instagram Checkout’u size tanıtacağız. Ayrıca ilerleyen günlerde Alışverişi Tamamlama satışları artırmak için uygulayabileceğiniz 5 ipucunu da sizlerle paylaşacağız! Bizimle kalın ve dijital medyadan uzak kalmayın!

Instagram Checkout Nedir?

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’ın ABD’de kullanıma sunduğu özelliği Instagram Checkout, kullanıcıların Instagram uygulamasından çıkmasına gerek kalmadan doğrudan Instagram’da markalardan ürün satın almalarına olanak sağlayan bir özelliktir.

Instagram Checkout ile müşteriler, Instagram’da doğrudan alışveriş yapabilir, bir gönderiden bir ürünü görüntülemek için dokunabilir ve ardından ödeme sürecine devam edebilir! Bütün bu özelliklerden faydalanmak isteyen müşterilerin tek yapması gereken şey ise ilk alışverişlerinde isimlerini, e-posta adreslerini, fatura bilgilerini ve teslimat bilgilerini doğru bir şekilde doldurmaktır.

Aslında Instagram Checkout, ilk olarak Mart 2019’da orijinal bir beta test grubunu oluşturan Zara, Revolve, Nike gibi 26 markalarla piyasaya sürülmüştü. Ancak geçtiğimiz günlerde Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, paylaştığı bir tweet ile ABD’deki bütün uygun işletme ve içerik oluşturucularının artık bu ödeme özelliğini kullanabileceğini duyurdu.

Daha geniş kapsamlı bir uygulama ve bir e-ticaret platformu olma yolunda giderek daha fazla adım atan Instagram’ın Checkout özelliği, alışveriş alışkanlıklarımızı daha da değiştirecektir. Artık tek bir platform üzerinden hedef kitlelerine ulaşabilecek ve e-ticaret yapabilecek işletmeler için yeni bir dönem başlıyor!

Bu elbette markaların kendi e-ticaret kanallarını kapatmaları ve sadece Instagram Checkout üzerinden ilerlemeleri anlamına gelmiyor. Ancak şimdiden söyleyebiliriz ki Instagram Checkout, birçok markanın satışını artıracak ve markasını güçlendirecektir.

Instagram ayrıca içerik üreticilerin ve influencerların markalar adına ödeme yoluyla satışları artırmasını da mümkün kıldı! Bu ekstra özellik ile eksiksiz bir e-ticaret pazarı oluşturmayı başaran Instagram, Checkout ile birçok markaya yepyeni bir fırsat yarattı.

Instagram, içerik üreticiler ve influencerlar için eklediği bu özellikle birlikte, etki sahibi içerik üreticilerin Instagram uygulaması içinde doğrudan kendi Instagram gönderilerinde ve hikayelerinde marka ortaklarının ürünlerini etiketleyebileceği ve satışa yönlendirebileceği bir seçenek yarattı. Şu anda Instagram Checkout’un influencer ve içerik üreticiler için bir sistemi yok. Ancak ilerleyen zamanlarda bu sistem eklenebilir ve reklam verme olarak sağılan bu etiketler influencer ve içerik üreticilerine para kazandırabilir.

Günde 200 milyondan fazla Instagram kullanıcısının her gün en az bir işletme profiline baktığı ve işletmeleri ziyaret eden kullanıcıların %83’ünün bu platformlarda yeni ürünler ve hizmetler keşfettiği bu dönemde, Instagram’ın markalar ve müşterileri birleştirecek bir adım atması aslında pek de sürpriz olmamalı.

Sürekli kendini geliştiren ve sosyal medya algısına yenilikler katan Instagram, bu özelliklerden bazılarını küresel anlamda kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Instagram Checkout ya da Alışverişi Tamamla özelliği ile satış yapmak isteyen markalar, işletmeler ve influencerlar için gelecek, umut verici gözüküyor!

İşletmeler için Instagram Checkout’un Faydaları Nelerdir?

Instagram Chekout’un işletmeler ve markalar için oldukça büyük bir fayda sağlayacağından şüphemiz yok. Özellikle Instagram Chekout’u yakından takip eden ve şimdiden planlarını doğru bir şekilde yapmaya başlayan işletmeler ve markalar bu özellikten en iyi şekilde faydalanacaklar. Bu noktada güncel dijital pazarlama haberlerini takip eden bir sosyal medya yönetimi uzmanı ile çalışmanız size en büyük katkıyı sağlayacak etkenlerden biridir. Bireysel sosyal medya yönetimi yapıyorsanız, uygulamanın püf noktalarını sürekli takip etmeniz ve size en uygun yöntemleri bulup, uygulamaya başlamanız gerekir.

Instagram Checkout özelliği ile hedef kitlenizi sadece bir kaç hızlı dokunuşla satın almaya yönlendirmek, müşteriler için sorunsuz bir deneyim oluşturduğu için markaların ve işletmelerin dönüşüm oranı büyük bir şekilde etkilenecektir. Bu fırsatı en verimli şekilde kullanabilmek için şimdiden hedef kitleniz hakkında araştırmalarınızı tamamlamanız ve planınıza başlamanız gerekmektedir.

Ayrıca şu an için edindiğimiz bilgilere göre Instagram Checkout’u erken kullanmaya başlayanlar, Instagram uygulamasındaki bütün ekstra gösterim fırsatlarından da yararlanabiliyor. Örneğin, kullanıcılar Instagram Keşfet sayfasından “Alışveriş” sekmesine tıkladıklarında, Checkout’un etkin olduğu markaların ürünlerini sergileyen çeşitli seçilmiş kategorileri görebilir.

Instagram’ın 350.000’den fazla takipçisi olan yeni “Shop” hesabı da Alışveriş araçlarını benimseyen markaları içeriyor ve bu da potansiyel müşterilere ulaşmak için büyük bir fırsat yaratıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

“In my 20s, I had full-blown acne, which I never had as a teenager,” says @starface co-founder Julie Schott. “I really felt the emotional effects of that, especially in the workplace, where it seemed like presentation really mattered.” Julie, a former beauty editor, was inspired to create Starface with Brian Bordainick in 2019 to “treat acne with optimism and joy.” ☺️🌈✨The brand’s hero product, Hydro-Stars, which are bright, star-shaped, pimple-flattening hydrocolloid patches, do exactly that. “They’re like a walking filter that puts hearts and stars all over your face,” says Julie. “It’s an instant serotonin boost.” ⭐️❤️⭐️❤️

@shop (@shop)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ancak doğru bir yaklaşım izlenmediğinde bütün avantajlarına rağmen Instagram Checkout sizin için doğru bir karar olmayabilir. Bazı Checkout kullanıcıları için Instagram’ın işlem ücretleri onları endişelendiriyor. Instagram İşletme Yardım Merkezi’ne göre satış ücreti, gönderi başına% 5 veya 8,00 $ ve daha düşük gönderiler için 0,40 $ sabit ücrettir. Ayrıca bütün iletişim doğrudan marka yerine Instagram tarafından gerçekleştiğinden dolayı, markaların müşteri e-postaları gibi değerli müşteri verilerini de kaybetme ihtimali vardır.

İşte tamda bu noktada yatırımlarınızı doğru bir şekilde yapabilmek için iyi bir sosyal medya uzmanına ihtiyacınız vardır. Doğru yönetilen kampanyalar ve e-ticaret çözümleriyle işletmenizi veya markanızı zarar etmekten koruyabilir ve daha da büyüme yolunda emin adımlar atabilirsiniz.

Şu an için Türkiye’de kullanıma açılmamış olan Instagram Checkout alışveriş özelliğinin yakın zamanda her yerde kullanıma açılması bekleniyor. Instagram Checkout ve daha birçok güncel dijital pazarlama yenilikleri hakkında detaylar için bizi takip etmeye devam edin!