Ara
Close this search box.
anasayfa-others-icon

Instagram IGTV Alışveriş

Alışveriş anlayışını günden güne değiştiren Instagram, yeni bir adım daha atarak yepyeni özelliklerinin arasına bir özellik daha ekledi. Biliyorsunuz ki Instagram uygulama içinde yaptığı alışveriş özellikleriyle birlikte online alışverişi bambaşka bir boyuta taşıdı. Geçtiğimiz aylarda tanıttığı Instagram Checkout ile herkesi heyecanlandıran sosyal medya devi,  bağlantılı bir online alışveriş özelliği daha tanıtarak sosyal medya üzerinden online alışverişe ne kadar önem verdiğini göstermiş oldu. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, bizlere IGTV Alışveriş özelliğini tanıttı.

 

IGTV Alışveriş Özelliği

Instagram kullanan çoğu kişinin bildiği gibi bu yeniliklerden önce online alışveriş için olan tek özellik kaydırmalı bağlantılar ve açıklamalara eklenen bağlantı adresleriydi. Şimdi ise Instagram Checkout özelliği ile birlikte, IGTV Alışveriş de kullanıcıların doğrudan Instagram içerisinde ilgilerini çeken ürünleri keşfetmelerini ve ürünleri satın almalarını sağlayan bir özellik. Üstelik hiç de karmaşık bir özellik sayılmaz. IGTV için Instagram Alışveriş özelliği; işletmelerin ve içerik oluşturucularının IGTV videoları üzerinden online alışveriş içerikleri oluşturabilmesine ve kullanıcıların bu ürünlere doğrudan Instagram üzerinden ulaşabilmesine olanak sağlıyor.

 

İçeriklere ilgili ürünleri etiketleyerek kullanılabileceğiniz özellik, kullanıcıları başka bir siteye yönlendirmek yerine Instagram uygulamasından ayrılmalarına gerek kalmadan online alışveriş yapabilmelerine yarıyor. IGTV Alışveriş ve diğer online alışveriş özellikleriyle sosyal medyaya farklı bir bakış açısı getiren Instagram, bütün bu özelliklerini oldukça kolay kullanılabilir bir yöntemle bizlere sunuyor.

IGTV Alışveriş özelliğinin yararları nedir?

Instagram’ın kendi açıklamalarına göre her ay 130 milyon kullanıcı Instagram’da alışveriş yapılabilir bir gönderiyi inceliyor. Instagram’ın alışveriş özelliği ise IGTV için özel ve yeni bir özellik değil. Sosyal medyada online alışveriş özelliği hikayelerde, canlı yayınlarda ve gönderilerde zaten kullanılmaya başlanmıştı. Ancak şu anda bu özelliklerin büyük bir kısmı şimdilik sadece Amerika’da kullanılabiliyor. Deneme sürelerinin ne kadar olacağı tam olarak belli olmasa da bu özelliklerinin tamamının yavaş yavaş herkesin kullanımına açılacağını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca Instagram, yeni araçlarından birisi olan Instagram Reels için de alışveriş özelliği getirmeyi planladıklarını belirtti.

 

Kullanıcılara ilgilendikleri ürün hakkında merak ettiklerini öğrenebilecekleri videoların içinde ürünü alabilecekleri bir seçenek sunan ve bütün bu süreci sosyal medya uygulamasından çıkmaya gerek olmadan tamamlama olanağı sağlayan Instagram, bütün dünyada var olan online alışveriş algısını değiştiriyor. Gün geçtikçe daha da tercih edilmeye başlayan bu yöntemler sadece işletmelerin değil, içerik üreticilerinin de işlerini büyütmelerine kapı açıyor. Bu özelliği ise yakında Instagram Mağaza bölümünde görmeyi bekleyebiliriz.

 

Hedefleriniz için en doğru stratejileri belirlerken yeniliklerden haberdar olmanız ve gelecek planlarınızı işletmenize yarayan gelişmelere göre düzenlemeniz önemlidir. Dijital pazarlama ajanslarıyla çalışıyorsanız, çalıştığınız dijital pazarlama ajansının bu gelişmeleri takip etmesi gerekir. Çünkü Instagram, neredeyse her özelliğine eklediği yeni online alışveriş yöntemleriyle sadece daha fazla ileri gidiyor. Değişimlere ayak uydurabilen her işletme ve içerik üreticisi, bu yolda geri kalmadan Instagram ile kendini büyütmeye başlayabilir.

 

Açıklamalarında online alışveriş özelliklerini geliştirmeye devam etmek istediklerini söyleyen Instagram ekibi, gelecekte işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz birçok yeni özellikle karşımıza çıkmaya devam edecek. Uzun lafın kısası; sosyal medyada yeni bir dönem başlıyor ve bu yeni dönemin her faydasından yararlanmak sizin elinizde.

IGTV Alışveriş içinde ürün satışı nasıl yapılır?

Instagram IGTV Alışveriş özelliği, Instagram Alışveriş’in kullanılabildiği bütün bölgelerde küresel olarak kullanıma açıldı. Instagram’ın Alışveriş özelliğini kullanan birçok kişi IGTV’ye ürün ekleme konusunda bir sıkıntı yaşamayacaktır. Sosyal medya devi Instagram’ın online alışveriş özelliğini kullanmak oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey, hazırladığınız videoyu yüklerken gözükmesini istediğiniz ürünlerinizi seçmek. Böylelikle IGTV videolarınızı izleyen kullanıcılar ürünlerinize erişebilir.

 

Kullanıcılar ürünleri satın almak istediğinde ise Instagram kullanıcılara iki farklı seçenek sunar. Online alışverişlerini sosyal medya platformu üzerinden tamamlamak isteyen kullanıcılar; Instagram Checkout özelliği ile uygulamadan çıkmalarına gerek kalmadan alışverişini tamamlayabilir. Ayrıca kullanıcılar isterlerse ürünün satıldığı resmi web sitesine giderek,  alışverişini site üzerinden de tamamlayabilir.

 

Henüz Instagram Alışveriş özelliğini kullanmayan işletme ve içerik üreticileri, öncelikle bu özelliği tanımlamalılar. Alışveriş özelliğini nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bizi takipte kalın. Çok yakında Instagram Alışveriş özelliğini nasıl kullanacağınızı anlatan yazımızla tekrar beraber olacağız!

Öne Çıkan İçerikler