Ara
Close this search box.
anasayfa-others-icon

Sosyal Medya Yönetimi: En Çok Yapılan Hatalar

Facebook reklamları, herkesin kolaylıkla verebileceği reklamlardır. Bir reklam verdiğinizde beğeni sayınız artabilir. Ancak verilen her reklam potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza ve dönüşüm almanıza etki etmez.

Reklamlar her ne kadar kolaylıkla verilebilse de, reklam optimizasyonu doğru bir şekilde yapılmadığında reklamlar etkili olmaz. Sosyal medya yöneticiliği; bilgi, deneyim ve sürekli araştırma gerektirir. Reklam istatistikleri göz önünde bulundurularak tercih edilen reklam türü içerisindeki reklamların, içeriklerin ve bütçenin düzenlenmesi verimlilik yaratacaktır.

Liberyus blog köşemizde bugün sosyal medyada reklam verenlerin sıklıkla yaptığı hatalara değineceğiz.

 

Facebook Reklamları Hakkında

Facebook reklamları günümüzde en etkili reklam araçlarından biridir. Facebook’un verilerine Facebook kullanıcıları aylık ortalama 2 milyar arama yapıyor ve Facebook üzerinde var olan videolar günlük 8 milyar izleniyor. Ayrıca Facebook, pazarlamacıların %67’si tarafından en çok tercih edilen sosyal medya platformu olarak gösteriliyor.

Facebook ve Instagram gönderilerinizi, mesajlarınızı ve reklamlarınızı tek bir yerden kontrol etme imkanı sağlayan Business Manager ile bireysel veya işletme hesaplarınızı yönetmek de daha kolaydır.

 

Sıklıkla Yapılan Facebook Reklam Hataları

Sosyal medya yöneticiliği sayfa ve/veya gönderi öne çıkartmaktan çok daha fazlasıdır. En yaygın reklam hatası; reklamlar için hala tanıtım butonlarını kullanmaktır. Tanıtım yapmak hızlı bir yöntem olsa da kampanyalar yönetmek, özel reklamlar oluşturmak ve bu reklamları test etmek, A/B testlerini yapabilmek gibi birçok gerekli araç için Business Manager kullanmalısınız.

Facebook Business Manager kampanya yönetmenin dışında, Facebook ve Instagram’da gönderi planlamanıza, yorumlara ve mesajlara geri dönüş yapmanıza olanak sağlar.

 

Kampanya Hedefleri

Bir Facebook reklam kampanyası oluştururken ilk adım kampanya hedefi belirlemektir. Kampanya hedefinizi reklam sonucunda elde etmek istediğiniz beklentilere göre belirlemelisiniz. Facebook kampanyalarını 3 ana kategoride ayrılmış türlerden seçebilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz seçenekler, kampanyanızı tercih ettiğiniz hedefe göre optimize etmektedir. Kampanya hedefleri doğru belirlenmediğinde içerik ne kadar ilgi çekici olursa olsun beklenilen dönüşüme ulaşmak düşük bir ihtimaldir.

 

Hedef Kitle

Facebook’a her gün 2 milyardan fazla içerik giriliyor. En çok aktif kullanıcıya sahip Facebook ve Instagram’da doğru hedef kitle çalışmaları yapılmadığı sürece reklamlarınızın bu yoğunlukta kaybolması ve görülmemesi muhtemeldir.

Reklamlarınızı yaptığınız işe ilgisi olan kitleye iletemediğiniz sürece reklamlardan dönüşüm alma ihtimaliniz oldukça azalır. Örneğin inşaat makineleri üreten bir firmanın reklamlarının 16 yaş ve üstü kadınlara gösterilmesi etkileşime katkı sağlamaz.

 
Reklam Türleri

Facebook reklamları 1300’den fazla hedefleme seçeneği, 15 hedef ve 6 ana reklam biçimi arasından seçim yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu birçok yeni reklamveren için kafa karıştırıcı olabilir ve birçok hataya sebep olabilir. Facebook ve Instagram üzerinde reklam vermek isteyen bireylerin bu seçenekleri incelemesi ve hedef kitlelerine en uygun reklam türünü seçmeleri gerekir.

 

Reklam Başlıkları

Columbia Üniversitesi ve Fransız Uluslararası Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanların %59’u sadece başlıklara göre bir gönderiyi paylaşıp, paylaşmayacağına karar veriyor. Reklamverenlerin başlıklara dikkat etmesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Reklam başlıklarını hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular var. Öncelikle bir Facebook kullanıcısının günlük yüzlerce reklamla karşılaştığını ve onların dikkatini çekmek için çok sınırlı vaktiniz olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca klasik cümleler kurmaktan kaçınmalısınız.

 

Reklam Teklifleri

Tıpkı Google Ads reklamları gibi Facebook reklamlarında da teklife dayalı bir sistem vardır. Reklam teklifleri, reklamınızın aynı sektörden başka bir reklamdan önce ya da sonra gösterileceğini belirler. Tekliflerinizi doğru şekilde uygulayarak reklam kampanyanızı büyük bir oranda yükseltebilirsiniz.

 

Reklam Yerleri Seçimi

Facebook, reklamlarınızın gösterileceği bölgeleri seçmeniz için size seçenekler sunar. Reklamınızın gösterileceği yerleri seçmek, kampanyanıza oldukça önemli bir katkı sağlar. Başta ne kadar önemsiz gibi gözükse de aslında reklamınıza oldukça fazla etkisi vardır. Reklam yerleştirme yerlerini inceleyerek, reklamınıza en doğru yerleri seçebilirsiniz.

 

Reklam Takibi

Birçok kullanıcı reklamlarını oluşturduktan sonra reklamları takip etmiyor. Bu durum çoğu zaman olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Doğru kampanya çözümleri bulmanın dışında; reklamları takip etmemenin sonucunda aynı kullanıcılara tekrar tekrar reklamınızı gösterebilir ve potansiyel müşterilerinizi markanızdan soğutabilirsiniz. Ancak Facebook Business Manager reklam takibi ve istatistikler için birçok seçenek sunmaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sosyal medya yönetiminde Facebook Business Manager’dan yararlanmak işinize katkı sağlayacaktır.

Öne Çıkan İçerikler