trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222
trReşit Galip Caddesi 56/2 Çankaya ANKARA. 0312 437 0 222

Sosyal Medyadaki Yeniliklerden Haberdar mısınız?

Hızla gelişen teknoloji ve internet, sosyal medya platformlarının yerini oldukça güçlendirdi. Artık birçok insan, gündem de dahil olmak üzere ilgilerini çeken birçok olayı sosyal medya platformları üzerinden takip ediyor. Bu durum sosyal medya platformlarını günümüzün en önemli pazarlama stratejilerinden biri haline getiriyor. Dünyanın birçok yerinde insanlar e-ticarete yöneliyor ve gittikçe büyüyen bu rekabet ortamında doğru sosyal medya yönetimine olan ilgi gün geçtikçe artıyor.
Türkiye’de her gün yaklaşık olarak 52 milyon kişi sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanıyor. Sosyal medya kullanıcı sayısının artışı e-ticarete geçen firmaların çoğalmasını doğrudan etkiliyor. Çünkü günümüzde sosyal medya kullanan firmaların müşteri etkileşimi, sosyal medya kullanmayan firmalara göre büyük ölçüde artış gösteriyor. Türkiye’de kurumların %79’u artık sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanıyor. Birçok firmanın sosyal medya üzerinde var olması ise erişilebilirlik rekabetini arttırıyor. Bu noktada doğru sosyal medya yönetimi, firmaların erişilebilirliğini arttırmanın ve var olan rekabet ortamında bir adım ileri gitmenin en etkili yoludur. Liberyus Dijital Medya Ajansı tarafından hazırlanan makalemiz, sosyal medya yönetimi hakkında bilgi vermek amacı ile yazılmıştır.Sosyal Medya Raporu
(Yukarıdaki tabloda; WeAreSocail tarafından, Türkiye nüfusuna oranla 2019 sosyal medya ve internet kullanımına ait veri analizi yer almaktadır.)

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya sayfalarının ve hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, doğru kullanım için nasıl bir strateji izlenmesini, kriz durumlarında nasıl bir yöntemin kullanılacağını, kurumsal kimlik yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini ve doğru paylaşım planının nasıl oluşturulacağını analiz etme ve koordine etmeye sosyal medya yönetimi denir.
Sosyal medya platformlarını doğru yöntemler ve araçlarla yönetmek, kurumsal kimliğinizi ve müşteri oranınızı arttırmak için önemlidir. Sosyal medya platformlarında olan hesap ve sayfalarınız; bilgilerin nasıl işlenmesi gerektiğini bilen ve sürekli değişen internet algoritmasını takip eden kişiler tarafından yönetilmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medya yönetimini doğru bir şekilde yapabilmek için öncelikle bu platformların algoritmasını çok iyi bilmeniz gerekir. Sürekli değişim içinde olan bu algoritmaların takibini doğru kanallardan yapmalı ve yönetim stratejinizi bu doğrultuda güncellemelisiniz. Hedef kitle belirleme, rakip analizi, reklam yönetimi ve içerik yönetimi; doğru sosyal medya yönetimi için en temel başlıklardır. Sosyal medya yönetimi için doğru firmalarla çalışmaya özen göstermelisiniz. Liberyus Dijital Medya Ajansı olarak var olan sosyal medya hesaplarınızın yönetimi ve yeni sosyal medya hesaplarının oluşturulması konusunda güncel verileri düzenli takip eden ekibimizle sizlere hizmet vermekteyiz. Bize ulaşarak sosyal medya analizinizi yaptırabilir, sosyal medya da ki adınızı güçlendirebilir ve sürekli gelişen platformlarda adınızı duyurabilirsiniz.

Hedef Kitle Belirleme Nedir?

Hedef kitle belirleme, size ulaşmasını istediğiniz müşterileri belirlemeniz için oluşturulmuş bir mekanizmadır. Hitap etmek istediğiniz müşterileri yaş aralıklarına, cinsiyetine ve bulundukları bölgeye göre belirleyebilmenize yarayan bu sistem; doğru yönetildiğinde doğru müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlar. Hedef kitleyi doğru belirlemek; sağladığınız hizmeti internette arayan müşterilerin, sizin firmanıza daha önce ulaşmasını sağlar.

İçerik Yönetimi Nedir?

İçerik yönetimi; markanızın arama motorlarında üst sıralarda yer almasına en çok etkide bulunan konudur. Özgün ve anlaşılır içerik oluşturmak, hedef kitlenizin sizi bulmasını kolaylaştıracak kelimeleri analiz etmek ve bu içerikleri paylaşılacağı platformlara uygun şekilde hazırlamak; içerik yönetiminin tanımıdır.

Rakip Analizi Nedir?

Sosyal medya yönetiminde en önemli unsurlardan biri de rakip analizi yapmaktır. Rakiplerinizin hangi sosyal medya platformunu ne şekilde kullandığını takip etmek, onlardan daha özgün ve dikkat çekici paylaşımlarda bulunmak sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Reklam Yönetimi Nedir?

Gün geçtikçe kullanımı artan internet reklamları; web sitesi dışında, sosyal medya platformlarında bulunan içerikler üzerinden de yönetilerek daha fazla hedef kitleye ulaşılabilir. Eksik bilgiyle yönetilen sosyal medya reklamları yanlış kitleye ulaşmanıza ve bu süreçte gereksiz harcama yapmanıza sebep olur. Bu nedenle doğru bir ajans tercih etmek oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Analizi Nedir?

Sosyal medya üzerinde yapılan her hareketin ve etkileşimin takibini günlük, aylık ve haftalık raporlama sosyal medya analizidir. Sosyal medya analizlerine göre yönetim stratejinizi güçlendirebilir ve geliştirebilirsiniz.