Ara
Close this search box.
anasayfa-others-icon

Twitter’da Yeni Dönem

Sosyal medyanın en çok kullanılan platformlarından biri olan Twitter, yalan haberlerin yayılmasını önlemek amacıyla bir süredir çalışmalar yapıyordu. Android telefonlarda üç aydır denenmekte olan bu yeni ayarlama, Twitter kullanıcılarının içerikleri okumadan tekrar paylaşmasını engellemek amacıyla kullanıcılara uyarı verecek şekilde oluşturulmuştu. Twitter destek ekibi aynı zamanda yeni bir özellik ile kullanıcılara yardımcı olacağını da açıklamıştı. Bu yeni özellikle ilgili detaylara makalemizin devamında yer verdik.

 

Twitter İçerik Okuma Uyarısı

Birçok kullanıcı Twitter üzerinden gerçek olmayan veya çarpıtılmış haberlere ulaşabiliyor ve bu geçersiz haberleri başka insanlara da iletebiliyordu. Bu durum hem sosyal medya platformunu hem de birçok topluluğun zarar görmesine sebep oluyordu. Ancak belirli bir kitleyle test edilen bu yeni uyarı sistemi kullanıcıların sadece başlığa göre “retweet” yapmaları durumunda içeriği paylamadan önce tamamını okumaları için onları uyarmaya başladı.

Bu uygulama öncelikle sadece Android sistemli telefonlarda test edilmeye başlanmıştı.  Kullanıcıları içerikleri de okumaya teşvik eden bu yeni sistemle ilgili Twitter geçtiğimiz günlerde bir açıklama daha paylaştı. Bu açıklamayla beraber herkes yeni uyarlamanın sosyal medya platformu üzerinde etkilerini görebildi.

Yeni Uyarı Sistemi Analizi

Biraz önce bahsettiğimiz açıklamada Twitter, bu uygulamayı test ettiği hesaplarla ilgili analizlerini açıkladı. Bu analiz sonuçlarına göre uyarıyla karşılaşan Twitter kullanıcıları, paylaşmak istedikleri gönderilerin devamını %40 daha fazla okumaya başladı. Ayrıca analiz sonuçlarına göre toplamda bir gönderiyi “retweet” etmeden önce içeriğini okuyan kullanıcıların sayısı da %33 artı. Bu analizlerden oldukça memnun olan Twitter ekibi yaptığı açıklamada bu yeni uyarlamanın uygulama genelinde kullanıma açılacağını da belirtti.

 

Yani kısa bir süre içinde Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın her tarafından Twitter’ı kullanan kişiler bu yeni uyarılarla karşılaşacak. Twitter böylelikle eksik veya gerçekdışı haberlerin yayılmasının da bir miktar önüne geçileceğini düşünüyor.

 

Bu bilgiler ışığında Twitter’ın bu yeni özelliğinin oldukça başarılı olduğunu ve dünya genelinde olumsuz birçok yanlış haberin veya bilginin yayılmasını engellemek adına oldukça önemli bir adım olduğunu söylemek mümkün. Bu sıralar değişmekte olan yeni sosyal medya algısına ayak uydurmak için oldukça sık yenilik yapan sosyal medya platformları arasında olan Twitter’ın son yeniliğinin bu uyarı sistemi olacağını sanmıyoruz.

 

Güncellemeler için bizimle kalın!

Öne Çıkan İçerikler