Yeni Sosyal Medya Yasası

Yeni Sosyal Medya Yasası görseli

Yeni Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi

Türkiye’de gündemi takip eden birçok insanın bildiği gibi TBMM’den onay alan yeni düzenleme gereği 1 milyondan daha çok günlük erişimi bulunan Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve benzeri merkezi yabancı ülkeler olan sosyal medya platformları 1 Ekim itibariyle Türkiye’de en az bir temsilci bulundurmak zorunda. Yasanın ortaya çıkış nedeni olarak internet kullanan bireylerin bu kurumlarla iletişim kuramaması ve muhataplık ilişkisi kurulması gerektiği gösterildi.

Birçok birey ise bu yeni yasal düzenlemenin TBMM’den onay almasından sonra ifade özgürlüğü ve sansür konularında endişelerini paylaşmaya başladı. Yasanın maddeleri incelendiğinde hem kişilere hem de sosyal medya platformlarına sahip şirketlerin kendi politikalarına negatif etki yaratacak maddeler bulunabiliyor.  Şu an için yeni yasanın %90’a kadar bant daraltma cezası sadece temsilci belirlemeyen sosyal medya platformlarını etkiliyor. Ancak yeni kararlar sadece bununla bitmiyor.

Yeni Sosyal Medya Yasası Neleri Kapsıyor?

Yani düzenleme gereği 1 milyondan fazla günlük kullanıcısı olan sosyal medya platformlarının Türkiye’de bir temsilcisi bulunmak zorunda. Ayrıca Türkiye’de bulunan üyelere ait bilgilerin de Türkiye’de barındırılması gerekiyor. Temsilci atamayan sosyal medya platformları için bant daralması cezası uygulanacağı biliniyor ancak diğer maddelere ne gibi cezalar uygulanacağı çok da kesin değil. Sosyal medya platformları üzerinden hakaret eden, yalan bilgi paylaşan veya birini tehdit eden kişiler artık cezalandırılabilecek. Tam net bir miktar bilinmese de yeni sosyal medya yasası gereğince kararlara uymayan sosyal medya platformları 5 milyon TL ile 10 milyon TL arası para cezası ile karşılaşabilirler.

Bu yeni yasayla beraber cep telefonlarından sosyal medya kullanan kullanıcılar için de ayrı düzenlemeler yapıldı. Artık IP adresleri üzerinden takip edilebilen mobil kullanıcılar, ayrıca PORT sistemiyle de takip edilmeye başlanacak.  Böylelikle aynı IP adresi üzerinden internete giren kullanıcıların bilgileri ayrı ayrı takip edilebilecek.

Artık Kişisel Veriler Paylaşılacak

Yeni yasal düzenlemelere göre sosyal medya platformlarında hesabı bulunan kullanıcıların kişisel verileri kamu kuruluşları tarafından istenebilecek ve şirketler bu bilgiyi vermek durumunda kalacak. Yani kullanıcıların anonim kalma özgürlüklerini korumaya özen göstermesiyle bilinen Twitter, yeni düzenlemeyle birlikte erişim engeli kararı alınan ve hakkında yasal işlem başlatılan gönderilere ait kişisel bilgileri kamu kuruluşlarıyla paylaşmak durumunda kalacak. Verileri paylaşmayı reddeden sosyal medya platformlarına para cezası uygulanabilecek. Ayrıca bu yeni yasanın maddeleri şikayetçi olan kişilere bilgileri paylaşmayı reddeden platformlara direkt olarak dava açabilme ihtimali de veriyor.

Burada bahsedilen gönderilerin sadece kişisel hakaretleri değil, eleştiri gönderilerini de kapsadığının altını çizelim. Örneğin; Facebook, Instagram veya Twitter üzerinden siyasi bir eleştiride bulundunuz ve mahkeme kararı ile gönderinizin erişime kapatılmasına karar verildi. Ancak paylaşımda bulunduğunuz sosyal medya platformu ifade özgürlüğü altında bu talebi reddetti ve gönderinizi kaldırmadı. Bu gibi durumlarda kişisel bilgilerine erişilemese bile platforma gönderi hakkında dava açılabilir.

Önceki